אסטרולוגיה קבלית

 

מה הקשר בין אסטרולוגיה וקבלה?

האם המקובלים ממליצים להשתמש באסטרולוגיה?

ומה ההבדל בין אסטרולוגיה קבלית לאסטרולוגיה רגילה?

מסתבר שבחכמת הקבלה יש מקום לאסטרולוגיה, והדבר מופיע במקומות רבים במקורות היהודיים.

למרות שלא רבים מודעים לכך, קיים קשר אדוק בין חכמת הקבלה לבין אסטרולוגיה. ספר הקבלה הראשון, "ספר יצירה", המיוחס לאברהם אבינו, הוא ספר אסטרולוגיה. בספר זה מוסבר כיצד נברא העולם, וכיצד נבראו המזלות וכוכבי הלכת. בפירושים השונים על הספר, מגלים המקובלים את החשיבות והכח הטמון בכל אחד מגרמי השמיים.

במקומות שונים בזוהר ובכתבי המקובלים מופיעות התייחסויות להשפעת האסטרולוגיה - הכוכבים והמזלות. כמובן, ידוע שעל פי ההלכה וגם על פי הקבלה, אסור לעבוד את הכוכבים והמזלות, ובכל זאת, צריך להבין את משמעות המונח "עבודת כוכבים ומזלות". בניגוד למה שהרבה חושבים – הוא אינו שולל את האסטרולוגיה, ההיפך!

כפי שמלמד הרב אשלג, גדול המקובלים של המאה העשרים, ומגדולי המקובלים בהיסטוריה, תכליתו של האדם היא להתגבר על הטבע שעמו נולד, להכניע אותו, וכך למצות את הפוטנציאל האלוהי שבתוכו. לתהליך הזה קוראים בלשון הקבלה "תיקון", והאדם עובר את התהליך הזה בחייו – הבחירה היחידה היא האם אני עובר את התהליך הזה בצורה פרו – אקטיבית, כלומר יזומה (מה שקרוי דרך הרחמים), או שהחיים יעבירו אותי מצבים קשים שבהם לא תהיה לי ברירה אלא להשתנות (בדרך הייסורים).

הרב ברג, ראש המרכז ללימוד קבלה, כתב בעבר באחד מספריו (ציטוט שמופיע גם בסרט הוליוודי מפורסם), שהטריק הגדול ביותר של השטן הוא לשכנע את כולם שהוא אינו קיים. לכולנו יש טבע. לכולנו יש תכונות מולדות שמונעות מאתנו אושר ושמחה, ועל כולנו מוטל התפקיד להתגבר על התכונות האלה. כאן נכנס תפקידה של האסטרולוגיה הקבלית. מפה אסטרולוגית נותנת מידע על כל המאפיינים של האדם – היא חושפת גם את הדברים שאיננו מודעים להם, את הנקודות העיוורות שבהן איננו רואים את השליליות שלנו (ולפעמים את הטוב שבנו). באמצעות אסטרולוגיה קבלית, ובפרט באמצעות קריאת מפה אסטרולוגית קבלית, אנחנו חושפים את השטן – את אותו כח שלילי בתוכנו, ומגלים כיצד לעבור את התיקון שלנו בדרך הרחמים.

אסטרולוגיה קבלית מבוססת על ידע האסטרולוגיה של המקובלים, כפי שהוא בא לידי ביטוי בכתבי הקבלה המקוריים – ספר יצירה, ספר התכונה של רבי חיים ויטאל, ספר תחכמוני מאת רבי שבתאי דונולו (פירוש מקיף על ספר יצירה), ומקומות מסוימים בזוהר ובכתבים אחרים. כמו כן היא שואבת מהידע הקיים באסטרולוגיה הקונבנציונלית, אולם מתוך נקודת מבט של תיקון ושינוי פנימי כדבר ראשון במעלה.

ובכל זאת, ייתכן ששמעתם בעבר אנשים אומרים שאין כל קשר בין האסטרולוגיה לבין היהדות, או שאנשים קוראים לאסטרולוגיה "עבודת כוכבים ומזלות", ואיך ניתן ליישב את הסתירה הזו לכאורה? לשם כך צריך להבין מה המשמעות של עבודת כוכבים ומזלות.

אדם ש"עובד כוכבים ומזלות" הוא אדם שאומר: "כזה אני". ככה נולדתי – השמש שלי בטלה, הירח במאזניים, ולכן אני מתנהג באופן כזה וכזה. אדם כזה מקבל על עצמו את השפעת הכוכבים והמזלות עליו, ולמעשה קובע שאין לו בחירה חופשית. בכל מצב בחיים הוא בוחר כפי שהוא תוכנת מלידה, והוא אינו לוקח אחריות על הבחירות וההחלטות בחייו. דבר זה נחשב ל"עבודת כוכבים ומזלות", היות והאדם קובע שמישהו אחר מחליט בשבילו, ולכן אין לו שום צורך או דרך לעבור את התיקון שלו בצורה יזומה.

אסטרולוגיה קבלית נותנת לנו כלים וידע כדי להתעלות מעל השפעת הכוכבים והמזלות – ולהביא לידי ביטוי את הנשמה שלנו כפי שהיא, בלי כל השכבות שמסתירות אותה ומונעות ממנה להאיר

סינון לפי כותרת 
הצג # 
# כותרת מאמר
1 מפה אסטרולוגית קבלית